Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC bez polemiki


Recommended Posts

czesc ludu budujacy!!!

 

po miesiacach dyskusji nad GWC na kilku watkach

nadszedl wreszcie okres czynow

 

jedni zapomnieli juz o pomysle z GWC inni wrecz przeciwnie

 

prosze tych ktorzy zdecydowali sie na GWC, zeby opisali co zamierzaja, ewentualnie jak ida prace

 

mozna bedzie sie czegos dowiedziec.

i zorientowac ilu forumowiczow tworzy taki system u siebie.

 

dzieki waszym zgloszeniom mozna bedzie w sezonie grzewczym znowu

podjac z Wami dyskusje na temat funkcjonowania tych urzadzen.

mozna tez bedzie , byc moze porozmawiac juz w lecie z tymi , ktorzy zafunduja sobie zwirowe GWC sluzace do chlodzenia domu w lecie

 

nie otwieram tego watku w celach ponownej polemiki na temat sensownosci budowania GWC.

 

licze, ze forumowicze podziela sie teraz z nami teoretykami

sprawozdaniami z prac nad GWC i w przyszlosci wynikami z ich pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O przepraszam ja w to wchodzę.

Jesienią planuję wykonanie GWC w technologii rurowej. Próbowałem dogadać się z Taniąklimą, aby kupić jego dokumentację (nie lubię kupować kota w worku, ale Witek nie zaproponował promocyjnej ceny. Wydawanie 240zł tylko po to, aby stwierdzić, że to nie dla mnie - to czyste szaleństwo. :evil: :roll:

Odpadną mi więc kosztowne wentylatory do tłoczenia powietrza i dylemat jak zagospodarować powierzchnię nad żwirowym GWC.

Nie wiem czy system same rury się sprawdzi. :???: U Januszka działa to tak dobrze dzięki studni.

Na razie jeszcze się dokształcam.:eek: :lol:

Pozdrawiam

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem zdecydowany na GWC. Nie będzie to w fundamentach (1. bo już je mam, 2. bo mam ściągi na szkody górnicze i nie chcę osłabiać gruntu przy nich), tylko obok domu. Jeszcze nie jestem zdecydowany na wersję, ale raczej będzie to patent TANIAKLIMA. Nie wiem tylko czy będę to robił już w maju, czy poczekam do jesieni. Przy budowie jest tyle latania, że cały czas odkładam decyzję o GWC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że będziemy w stanie sobie pomóc. Jedyny problem to, przynajmniej dla mnie, brak czasu. Teraz, kiedy budowa ruszyła, nie mam totalnie czasu, na czytanie forum również. Dlatego są dni kiedy nie zaglądam tutaj wcale, później robią się zaległości i nie z każdym ciekawym tematem można nadążyć. A szkoda. Pozdrawiam budujących!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również planuje GWC rurowy. Mam pojekt – 100 mb rury fi 200 ok. 2 metry pod ziemią. Roboty zaczynam pod koniec maja.

 

Do tego jeszcze zlecilem projekt pod klimatyzator typu split, jeśli będzie trzeba to zainstaluje klimatyzacje w salonie. Nie lubie gorących pomieszczen.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważajcie z budowaniem GWC w fundamentach . Też miałam ten zamiar ale odpuściłam . Buduję żwirowy obok domu. Na razie przez fundament przechodzą 2 rury . Zrezygnowałam bo:

1) Nie po to ocieplam ściany fundamentowe żeby wprowadzić powietrze o minusowej temperaturze pod dom

2) Zagęszczenie żwiru o jednolitej średnicy jest ciężkie i należałoby wzmicnić podłogę na gruncie

Pozdrawiam Róża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję budowę GWC żwirowy już za kilka miesięcy, projekt jest w fazie uzgadniania. Z moich doświadczeń:

- konstruktor nie zgodził się na GWC żwirowy między fundamentami, chyba że zamiast podłogi na gruncie zrobimy podłogę na stropie. ze względu na koszty ta wersja odpada i robimy GWC obok domu; może to wynika ze szkód górniczych?

- zwróćcie uwagę na faktyczne koszty wykonania GWC. Po nawet szacunkowym podliczeniu wyszło dużo drożej, niż to jest reklamowane;

- jest problem czerpni powietrza, w zasadzie zgodnie z przepisami powinna to być rura wystająca na dwa metry nad teren, zazwyczaj o dużej średnicy. Jak takie cudo umieścić w ogrodzie?

- w zasadzie jeśli ma się przydomową oczyszczalnię ścieków, to można zapomnieć o GWC żwirowym, chyba że grunt jest mocno przepuszczalny, bez wysokich wód gruntowych, a oczyszczalnia umieszczona 30m od GWC. Raczej trudne warunki do spełnienia.

I tak mimo tych wad decyduję się na GWC, chociaż ze zdecydowanie mniejszym entuzjazmem.

O rozwiązaniach wynikających z Wytycznych o GWC nie można pisać, bo takie są zastrzeżenia wynikające z umowy Taniaklimą.

Pozdrawiam,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no widzisz gaga2 nieuważnie czytasz forum, a ja kilkakrotnie mówiłem o kosztach żwirowego w porównaniu z rurowym, a jak się okazuje to rurowy jest wydajniejszy i nie ma problemu z wodą gruntową, można umieścić go w fumdamencie.

ale jak coś kosztuje (projekt) to musi być dobre nieprawdaż?

ach ta reklama :grin:

do feft

wymiennik żwirowy został opatentowany przed wojną (II światową)

wtedy taniaklima sikał w majtki eeee jeszcze go nie było. :grin:

do krzyskas

te rury to super sprawa, tylko nie w jednym kawałku ale w trzech oddalonych od siebie o min 1 m po 33m długości, mniejszy opór przepływu, mniejsza prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaga- jesli ty mowisz ze woda gruntowa to problem.....

 

to ja juz tu czegos nie rozumiem...

w watkach o GWC zostalo WILELOKROTNIE napisane, ze takie wody

to ZALETA.

 

tylko wtedy faktyznie nalezy zastosowac oczywiscie rurowca

 

nie rozumiem, jak po lekturze watkow o GWC mozna wybrac w takiej sytuacji wymiennik zwirowy?????

 

 

rozumiem, ze tania klima Cie przekonal, ze bedzie OK...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!!

 

Też na 100% planuje wybudowac GWC. Mam dokumentacje kupiona od Taniejklimy. Jest to w zasadzie tylko opis beletrystyczny a nie fachowa dokumentacja. Myślałem o żwirowym. Niestety okazało się że wody gruntowe są dosyć wysoko. W zasadzie są to wody opadowe, które zatrzymyja się na długo pod warstwą humusu na nieprzepuszczalnej glinie. W tej sytuacji rozważam pomysł GWC rurowego. Wiem ze Januszek jest jego uzytkownikiem. Gdzie moge znależć główne załozenia techniczne jak wykonać taki wymiennik.

 

Pozdrawiam i obiecuję dzielić sie wrażeniami z budowy i eksploatacji.

 

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka woda gruntowa jest problemem w sytuacji, gdy jednocześnie obok domu jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. U nas szczęśliwie mimo oczyszczalni mogę mieć GWC, bo właśnie mam grunt bardzo przepuszczalny i wodę gruntową na głębokości 30 m. Ale projektant (w tym projektant od oczyszczalni) zastrzegł, że przy innych warunkach takie rozwiązanie nie jest do przyjęcia. Dlatego chciałam się z Wami podzielić tą wiadomością, chociaż bezpośrednio mnie nie dotyczy. Jak widać - nie zostałam zrozumiania.

Pozdrowienia,

Gaga2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...